Tu sa nachádzate: Domov » Architekti » Referencie

Caterpillar- sklad typu Ceptra

Údaje o projekte

 • Ceptra budova - 79 metrov dlhá
 • Rozšírenie existujúcej budovy
 • Zapojenie zavlažovačov a elektrickej energie
Pozrieť siŠpecifikácie »
Základy »
Spoje »
Hrebeňový spoj, svetlík »
Strešná izolácia »

Popis projektu

Ceptra budova 79 metrov dlhá

Oceľová konštrukcia pre Caterpillar v Gosselies (Belgicko),  je 24 metrov široká a nie menej ako 79 metrov dlhá. Všetky stavebné vozidlá,  bagre, žeriavy a nákladné vozidlá ľahko prejdú cez tri rolovacie brány a zmestia sa popod šesťmetrovú strechu.

Rozšírenie existujúcej budovy

Sklad bol postavený od základov až po hrebeň strechy pomocou systému Ceptra. Pritom sme brali do úvahy existujúcu konštrukciu, ku ktorej sme pristavili novú. Odvtedy bol k prvej Ceptra jednotke pridaný aj druhý rovnaký objekt v súlade s Frisomat normami. 

Zapojenie zavlažovačov a elektrickej energie

Táto budova má závlahový systém, ktorý váži 20 kilogramov na meter štvorcový a elektroinštaláciu o hmotnosti 15 kg / m². Pripojovacie body sú v správnych polohách a strecha bola navrhnutá tak, aby uniesla tieto dodatočné zaťaženia.

Základy

 • Stĺp - Sigma profily (S320) z pozinkovanej ocele S390GD vytvárajú stĺpy v Ceptra budove.
 • Izolácia – Izolácia 130 mm hrubá sklená vata (lambda hodnota: 0.043 W/mK, U-hodnota: 0.33 W/m²K alebo Rc = 3.0 m²K/W).  Hrúbka izolácie presahuje výšku tepelnoizolačnej dosky. Preto je minimalizované tepelné mostenie.
 • Vzducho-nepriepustné tesnenie – Špeciálna izolačná páska garantuje nepriepustnosť vzduchu.
 • Obklad stien – Lichobežníkové plechy (TR45, 0.63 mm hrubé) z pozinkovanej ocele S280GD s polyesterovým náterom (25 mm).
 • Kotevná skrutka  -  dve kotevné skrutky M20, 400 mm kotevná dĺžka. Kotvy sú zaliate betónom do základov predom, pomocou Frisomat kotevnej šablóny pripravenej až po kalkulácii základov. Kotvy tvoria kĺbový spoj (len horizontálne a vertikálne reakčné sily sú prenášané, nie sú tu ohybové momenty).  

Spoje

 • Strešný odkvap  Závesný odkvap, pripevnený k obkladu stien, 1.5 mm hrubý, PVC fólia zaručuje nepremokanie. Odkvapové plechy na konci sendvičových panelov zabraňujú presakovaniu dažďovej vody.
 • Strešné väzníky – sú postavené z pozinkovanej ocele S390GD+Z, profily C160 pre horné a dolné koľaje a oceľových profilov C130 pre kolmice a priečky. Tie sú spojené metrickými skrutkami (T8.8-M16) a oceľovými spojmi. Hrúbka profilu bude závisieť od výpočtu zaťaženia (rozsah 1,25 mm až 4 mm). Účinná hĺbka zastrešenia 1 meter. Sklon strechy je 10 °, postačujúci na odtekanie dažďovej vody a zaručujúci nepremokavosť bez potreby ďalších gumových tesnení v spojoch strešného plášťa.
 • Stĺp - Sigma profil (S320), akosť ocele S390GD+Z, pozinkovaný (275 g/m²). Túto vysoko kvalitnú za studena valcovanú oceľ  štandardne používame vo všetkých našich oceľových budovách.
 • Sendvičové panely - 80 mm izolácia,  vo farbe RAL 7022 s lambda hodnotou 0.043 W/mK a U-hodnotou 0.54 W/m²K. Vnútorný oceľový plech je hrubý 0.45 mm, vonkajší plech 0.5 mm.

Hrebeňový spoj, svetlík

 • Hrebeňový spoj – Stredný profil C130 je rozšírený a dosadeným  väzníkovým podporným trámikom, aby naň bolo možné namontovať svetlík. Dodané sú aj všetky koncovky a butylové tiesniace pásy, aby sa zabránilo presakovaniu dažďovej vody. 
 • Svetlík - plochá, viacvrstvová fólia s polykarbonátom odolným proti UV žiareniu na vonkajšej strane, tepelná izolácia predstavuje hodnotu  k= 0.625W / m² K
  (R = 1,6 m ² K / W). Fólia s hrúbkou 32 mm, hmotnosť 3,7 kg na štvorcový meter a prenáša 20% dopadajúceho svetla. Montéri používajú montážny návod, pričom ten je individuálne napísaný pre správne umiestnenie fólie, čím sa zabezpečí jej vodotesnosť.
 • Spoj -  za horúca valcovaný oceľový plech S235, žiarovo pozinkovaný. Spoj je 8 mm hrubý z dôvodu pôsobiacich síl na väzníky (vypočítané Frisomat inžiniermi). Sily sú prenášané prostredníctvom metrických skrutiek typu 8,8-M16. Kontrola skrutkových spojov vo väzníkoch je súčasťou štandardného prevedenia oceľových konštrukcií.
 • Väzníky – Väzníky sú postavené z pozinkovanej ocele S390GD+Z, profily C160  pre horné a spodné koľaje, a profily C130 pre kolmice a uhlopriečky. Tie sú pospájané metrickými skrutkami (T8.8-M16) a oceľovými spojmi. Hrúbka profilu bude závisieť od výpočtu zaťaženia (rozsah od 1.25 mm do 4 mm). Efektívna hĺbka strešnej krytiny je 1 meter. Sklon strechy je 10°, čo je postačujúce pre odtekanie dažďovej vody a zaručuje nepresakovanie bez potreby ďalších gumových tesnení v spojoch strešného plášťa. 

Strešná izolácia

 • Sendvičové panely - 80 mm izolácia s L-hodnotou rovnej 0.043 W/mK a U-hodnotou rovnej 0.54 W/m²K. Vnútorný oceľový plech je hrubý 0.45 mm, vonkajší plech je hrubý 0.5 mm.
 • Skrutkový spoj – Základom sú šesťuholníkové skrutky s dvojdielnym závitom, špeciálne prispôsobené hrúbke sendvičových panelov. Skrutkový spoj sa aplikuje na zvlnený lichobežníkový plech, s osadzovaním navrhnutým špeciálne na tento účel. Počet skrutiek je určený v závislosti od uloženého zaťaženia (vietor, sneh, piesok, atď.).
 • Oceľová väznica – profily Z120 a C120, hrubé 1.5 mm a 2 mm,  z ocele S390GD+Z, pozinkovanej (275 g/m²). Vzor väzníc je vypočítaný Frisomat inžiniermi.