Tu sa nachádzate: Domov » Architekti » Referencie

Ekodvor R’CYCL

Údaje o projekte

 • Spojené oceľové budovy
 • 100% flexibilný plán
 • Kancelárie na medziposchodí
Pozrieť siŠpecifikácie »
Spoje »
Základy »
Okno »
Spojovací kus pre striešku »

Popis projektu

Spojené oceľové budovy

Frisomat postavil konštrukciu z dvojitej ocele pre recyklačné centrum R’CYCL v meste Eupen (Belgicko). Veľká Astra budova meria 25 x 61 metrov, s 6 metrovou hrebeňovou výškou a prístreškom na bočnej stene. Pripojili sme k nej 11x21 metrovú rovnú strechu (typ Flatrigma) a 6,5 metrovú hrebeňovú jednotku. Obe do seba dokonale zapadli vďaka Frisomat systému Meccano.

100% flexibilný plán

Veľká Astra budova slúži ako triediace centrum a má 5 veľkých sekčných brán pre maximálnu flexibilitu. Budova Flatrigma slúži ako kancelária. Vnútri sú dvoje vchodové dvere s dvojitým sklom a 13 okien, ktoré poskytujú príjemné pracovné prostredie. 120 mm hrubé sendvičové panely izolujú profil kancelárie. Izolácia v triediacom centre sa skladá z 80 mm sendvičových panelov na streche a 90 mm ​​izolačných kaziet v bočnej stene.

Kancelárie na medziposchodí

Kancelárie pre administratívnych zamestnancov R’CYCL sú umiestnené na 270 cm vysokom poschodí v budove Flatrigma. Nosná kapacita medziposchodia je 300 kg na meter štvorcový a prístup je umožnený po schodisku z dvojitej ocele od Frisomatu. 

Spoje

 • Impregnácia - 1,5 mm hrubá, ohybná termoplastická plastová strešná fólia Alkorplan F vyrábaná z PVC-P, plne lepená a odolná voči UV žiareniu.
 • Izolácia - Polystyrénové izolačné kazety (90 mm hrubé) - (lambda hodnota: 0.035 W/mK, U-hodnota: 0.27 W/m²K alebo Rc = 3.7 m²K/W)
 • Oceľové poschodie - S280GD oceľové lichobežníkové platne (TR106, 750 mm široké s 250 mm opakovanou vlnitosťou, 0.75 mm hrubé) s pozinkovaním 275 g/m², plus 15 μm polyesterovým náterom v RAL 9002 (biely).
 • Montážny profil - 3 mm U-sekcia v oceli S390 pre uchytenie horizontálnych sendvičových panelov so skrytými spojmi. Sekcia je vedená  po celej výške stĺpu, čo umožňuje hladké uchytenie horizontálne namontovaných sendvičových panelov.
 • Spoj – dovnútra posuvný spojovací kus, ktorý zanechá neporušený povrchový náter na rovnej streche, so sklonom 1.72° (3 cm na meter sklonu). Vyrobený je z 8 mm žiarovo pozinkovanej hrubej ocele S235 a dodanej od Frisomat s usporiadaním. otvorov pre rýchlu montáž. Frisomat vyrába posuvné spojovacie kusy, otvárajúce sa smerom dnu i von.
  Výpočet nosnosti sekcie je doplnený protokolom o skúške. Vonkajší rozmer je 308 mm, aby  spojovací kus bol kompatibilný s rôznymi Sigma S320 sekciami, do maximálnej hrúbky 5 mm.

Základy

 • Oceľové stĺpy - Za studena valcované sigma profilové oceľové stĺpy (Σ320), akosť ocele S390GD+Z, pozinkovaná (275 g/m²).
 • Izolácia – tepelnoizolačné dosky hrubé 90 mm, vyplnené sklenou vatou. Súčiniteľ prestupu tepla (lambda hodnota) sa rovná 0.043 W/mK a U-hodnota (izolačná hodnota) sa rovná 0.41 W/m²K (Rc = 2.42 m²K/W). Izolácia má lichobežníkové opláštenie (TR45).
 • Minimálne tepelné mostenie - Dodatočný PUR izolačný pás medzi podstavcom a tepelnoizolačnými doskami  zabraňuje tepelnému mosteniu.
 • Kotevná skrutka – Kĺbový spoj (len horizontálne a vertikálne reakčné sily sú prenášané, nie sú tu ohybové momenty) so základmi s použitím dvoch kotevných skrutiek, kotevná dĺžka 400 mm. Kotvy sú zaliate betónom do základov vopred pomocou Frisomat kotevnej šablóny pripravenej až po kalkulácii základov. Geometria a vystuženie základov budú tiež navrhnuté na základe tejto kalkulácie. 

Okno

 • PU penová výplň – Medzera medzi okenným rámom a okenným otvorom je vyplnená PU penou. Tým sa zabraňuje tepelnému mosteniu a zaisťuje to lepšiu izoláciu.
 • Okenný rez  - Okenné rámy sú zakončené  tepelnými bariérami, takže okenný rám a okolité sendvičové panely si uchovávajú svoje tepelné vlastnosti. Okenné otvory sú urobené po dosadení sendvičových panelov. Takto garantujeme ich veľmi presné umiestnenie.
 • Sendvičové panely – Vonkajší plech 0.5 mm RAL9006 s mikrovlnkami pre estetický vzhľad. Rozmer vnútorného plechu je 0.45 mm. Panely sú dosadené horizontálne a pripevnené k strešným väzníkom v rozstupe 4 m, jadro izolácie pozostáva zo 120 mm EPS polystyrénu.
 • Tesniaci tmel – lemovací kus a tesniaci tmel v neutrálnom elastickom silikóne na hornom okraji okien zabezpečia vodotesnosť. Používame jednozložkovú škárovaciu hmotu na báze polysiloxan, ktorá vytvrdne vďaka polymerizácii v dôsledku vlhkosti.  

Spojovací kus pre striešku

 • Sendvičové strešné panely – Izolačné panely hrubé 80 mm z EPS polystyrénu (λ: 0.02 W/mK, U: 0.25 W/m²K, RAL 7022).  Vnútorný plech je hrubý 0.45 mm, vonkajší plech je o niečo hrubší, 0.5 mm. Oba sú vyrobené z pozinkovanej ocele S280.
 • Stĺp – stĺpy zo za studena valcovanej ocele so Sigma profilom (Σ320), akosť ocele S390GD+Z, pozinkovanej (275 g/m²).
 • Izolácia – Tepelnoizolačné dosky hrubé 90 mm, vyplnené sklenou vatou, tepelná vodivosť (lambda hodnota) sa rovná 0.043 W/mK a U-hodnota sa rovná 0.41 W/m²K (Rc = 2.42 m²K/W). Izolácia je zakončená na vonkajšej strane do lichobežníkového opláštenia (TR45).
 • Strieška - 3 metrový presah strechy, ktorý je priamo spojený so strešnými väzníkmi, ktoré siahajú mimo budovy. Izolácia nie je potrebná, keďže kolmice v strešných väzníkoch sú predĺžené a väznice sú zapustené trocha vyššie. Takto vonkajší lichobežníkový plech náležite vyčnieva.
  Pri predlžovaní horného alebo dolného koľajového systému (profily C160) plus kolmíc a uhlopriečok (profily C130) sa používa rovnaký systém. Tie sú prepojené pomocou jednoduchých skrutkových spojov (M16-T8.8).