Novinky

Čo najviac vadí zamestnancom na priemyselných halách? Tomuto sa vyvarujte

Ak ste si pre svoje podnikanie vybrali namiesto murovanej, montovanú stavbu, určite vás bude zaujímať, čo najviac vadí zamestnancom na priemyselných halách. Tu sú pár postrehov od súčasných alebo možno aj budúcich pracovníkov.

Nevhodná klíma

Keď sa povie klimatizácia, väčšinou sa ľudia rozdelia do dvoch táborov. Tí, ktorí klímu neznášajú a tí, ktorí bez nej nevedia žiť. O priemyselných halách je žiaľ známe, že je v nich buď zima alebo teplo. Niektoré firmy si klímou kúria, iné ju nemajú vôbec. A to je v prípade najväčších letných horúčav dosť obmedzujúce pri výkone práce.

Mnohé výrobné haly nemajú vhodne vyriešenú problematiku vykurovania, ba ani odvetrávania. Niekedy sa dokonca spoliehajú na to, že ich stroje vyprodukujú dosť tepla na to, aby nemuseli kúriť vôbec. No a prívod „čerstvého vzduchu“ prichádza neraz len cez klimatizáciu. Žiadne okná, žiadne vetráky, žiadne ventilátory.

Ak sa na klimatizačné jednotky pozrieme v kanceláriách, často sa stáva, že sú namontované na veľmi nevhodných miestach, mnoho krát nad stolmi resp. stoličkami jednotlivých zamestnancov. Ako určite všetci vieme, nie je to najšťastnejšie umiestnenie ani z hľadiska komfortu ani zdravia.

Klik pre zväčšenie

Klik pre zväčšenieNadmerný hluk, prach, nečistota 

Veľa výrobných hál alebo dielní počas svojej prevádzky  vytvárajú viac hluku ako je „normálne“. Pracovníci, ktorí bezprostredne pracujú s týmito stojmi si musia svoj sluch chrániť potrebnými ochrannými pomôckami a okrem toho by mali mať aj príplatok za prácu v sťažených podmienkach. Avšak veľa krát tento hukot nie je dostatočne odizolovaný od ostatných priestorov a tým rušia aj iných/ostatných zamestnancov.

Taktiež sa pri výrobe rôznych druhov produktov tvorí aj prach a iné nečistoty. Údržba a upratovanie v týchto halách nie je vôbec jednoduché a mnoho krát sa zdá, že čistenie je úplne zbytočné, lebo za chvíľu je všetok „bodrel“ späť.

Prievan v halách

Tento problém je známy hlavne v skladoch s nakladacími rampami, ktoré sa často otvárajú a zatvárajú. Nepríjemný prievan nastáva najviac, keď je otvorených naraz viac brán. Toto prekáža hlavne tým, ktorí kamióny nakladajú alebo vykladajú, administratívnym pracovníkom či SBSkárom, ktorí musia v tomto „vetre“ stáť.

Klik pre zväčšenie

NEpríjemné pracovné prostredie

Priemyselné haly už sami o sebe pripadajú neosobné a chladné. A o ich zútulnenie sa často nepokúšajú ani ich vlastní majitelia. Pritom nejaká miestnosť na oddych s pohodlnými stoličkami, automat na kávu, malý bufet alebo jedáleň, kde by si zamestnanci mohli zaliať kávu či zohriať obed by nebol na škodu a určite by nezruinoval ani firemný rozpočet.

Chýbajú bezbariérové vstupy/výťahy

Poschodových hál, ktoré disponujú bezbariérovými vstupmi a výťahmi je žiaľ ešte stále málo. A pri tom tieto vjazdy by neslúžili len hendikepovaným alebo vozíčkarom, ale aj „obyčajným“ pracujúcim, ktorí majú ťažkosti s chodením po schodoch alebo majú menšie zranenie, či nesú nejaký náklad alebo bremeno. Aj zásobovanie na vyššie poschodie by bolo jednoduchšie, keby haly mali výťahy.  Najjednoduchšou a veľmi efektívnou voľbou by boli lyžiny, ktoré poznáme z pred panelákov, a to najmä v prípadoch, ak by išlo len o pár schodíkov alebo o zvýšené prízemie.

Open space – áno alebo nie

Boli časy, keď bol open space veľkým hitom a tomuto trendu podliehali mnohé firmy. Niektoré dokonca boli schopné prerobiť si celú kanceláriu na tento spôsob. Avšak rýchlo tento ošiaľ upadol a veľké nadšenie zmizlo, keď zistili, že ľudia stratili súkromie. Telefonovať chodili na chodbu, namiesto rozprávania si četovali a ani pocit sledovania a počúvania všetkých a všetkého nebol najpríjemnejší.

Veľa firiem na tento štýl nedajú doteraz dopustiť, ďalšie si zmenšili svoj open space na viac buniek napr. podľa oddelení a iné sa vrátili k starému štýlu vlastných kancelárií.

Klik pre zväčšenie 

Na záver by sme len chceli podotknúť, že vyhovieť každému sa rozhodne nedá a každému vyhovuje niečo iné. Ale jedno je isté! Príjemné pracovné prostredie je základom spokojných zamestnancov a efektívnejšej/výkonnejšej práce. :)