Novinky

Čo všetko by mal spĺňať hangár pre lietadlá?

V poslednej dobe sme si všimli zvýšený záujem o vypracovanie cenovej ponuky pre letecké haly alebo hangáre. Niektoré predstavy sú menej, iné viac konkrétne. Preto sme sa rozhodli oboznámiť  vás s niektorými technickými možnosťami, ktoré vás rozhodne oslovia.

 

Klik pre zväčšenie

 

 

Hangáre pre letiská aj aerokluby

Hangár môžeme definovať ako letiskový objekt halového typu. Hangáre sú určené hlavne na opravu a revíziu lietadiel, ale čiastočne sa využívajú aj ako ich úschovňa. Na zastrešenie lietadiel slúžia prevažne na malých letiskách alebo aerokluboch.

 

Rozmery hangárov závisia od veľkosti stavebnej plochy, lietadiel, leteckých zákonitostí, ako je napr. dĺžka runway-a alebo letový uhol. Dĺžka pre veľké lietadlá je okolo 50 – 60 m a svetlá výška 20 – 22 m. Dôležitou požiadavkou je aj široký rozpon, aby sa docielil dostatočný priestor pre krídla alebo vrtule.

 

Čo pre vás vie spraviť Frisomat?

Výber vhodného materiálu pre výstavu leteckej haly je rovnako dôležitý ako pri iných stavbách. Najčastejšie sa používajú oceľové priehradové nosníky. Frisomat používa konštrukcie z pozinkovanej, zo za studena valcovanej ocele, ktoré sú typizované, ale zároveň dostatočne flexibilné. Vieme ich prispôsobiť tak veľkosti, ako aj počtu strojov. Vďaka tomu môžete do hangárov od Frisomatu ľahko zaparkovať vaše súkromné, športové lietadlo, vrtuľník alebo aj vetroň.

 

Zásluhou inteligentného stavebného systému vieme spojiť aj viac jednotiek dokopy, a tým vytvoriť dostatočne priestrannú plochu. Náš systém montovaných hál umožňuje veľké rozpätie a potrebnú výšku pre štandardné letecké haly. V prípade opravárenského hangáru vieme halu vybaviť prípravou pre mostný žeriav, ktorý je nápomocný pri manipulácii s ťažkými bremenami. Podľa požiadaviek dodáme elektricky ovládané posuvné alebo rolovacie brány. Široké vráta umožnia vašim lietadlám jednoduché rolovanie do alebo z hangáru.

 

Ako rozšíriť brány na ešte širšie?

Naši kolegovia z Holandska prišli s prevratnou myšlienkou, ako docieliť ešte širšie brány pre ľahkú manipuláciu s vrtuľníkom. Navrhli riešenie pre záchranárske služby v Nórsku, kde potrebovali zjednodušiť vstup do haly.  Naprojektovali také ukotvenie brány, ktoré sa v prípade potreby dá posúvať. Stredový kotviaci stĺp vedia odňať, ale aj opätovne upevniť a brány jednoducho zatvoriť. Vytvorili tak revolučné riešenie, za ktoré si vyslúžili našu internú trofej – Technical Trophy.  Pre lepšiu predstavu si pozrite video.

 

 

 

Ak by ste mali záujem o podobné riešenie, neváhajte nás kontaktovať. Sme tu pre vás.