Novinky

5 mýtov a faktov o montovaných halách

Klik pre zväčšenie

O montovaných halách koluje množstvo neprávd, resp. dezinformácií. Stačí si kliknúť na nejaké fóra, kde si laici, kutili, ale aj záujemcovia vymieňajú svoje poznatky a postrehy. Ja som si vybrala niektoré z nich a rozhodla sa jednotlivé postrehy priviesť na pravdivú mieru.  

 

1.Oceľové haly hrdzavejú  

Možno tie jednoduché, lacnejšie, pozvárané a oplechované haly hrdzavejú, ale tie naše sú vyrobené z pozinkovanej ocele, čiže sa korózie obávať nemusíte. To, že v prípade Frisohál zhrdzavenie konštrukcie nehrozí, súvisí s druhou témou, ktorú na diskusných fórach rieši mnoho ľudí.

 

2.Nutnosť dodatočných náterov a povrchovej úpravy

Minule som dostala do firmy taký telefonát, v ktorom sa ma záujemca vypytoval na náter konštrukcie: Akým spôsobom sa to robí, koľko to trvá alebo koľko to stojí. Žiaľ, na túto problematiku som mu nevedela poskytnúť dostatočné informácie, nakoľko u nás sa nič také nerobí. Z Belgicka nám privážajú už spomínanú pozinkovanú oceľ valcovanú za studena, takže už ďalšia povrchová úprava nie je potrebná. Jedine keby išlo o zvýšenie požiarnej odolnosti, ale to je už iná téma.

 

 

3.Cena za kilogram  

Či už na fórach, ale aj na stretnutiach so záujemcami, alebo projektantmi som nie raz dostala otázku, koľko stojí hala za kilogram. Prvýkrát ma táto otázka zaskočila, lebo som nevedela o tom, že by sa cena od toho odvíjala. Následne som si prešla nejaké stránky a našla som, že sa naozaj v niektorých prípadoch cenové ponuky rátajú podľa hmotnosti. My to tak nerobíme. Cenu haly rátame podľa rozmerov, resp. podľa metrov štvorcových. Samozrejme, aby sme mali komplexnejší obraz o predstave zákazníka a aby sme vedeli presnejšie vypočítať cenu haly, pýtame sa aj na doplňujúce otázky, ako sú napr. okná, dvere, brány a pod., ako aj na ich počet.

 

 

4.Svojpomocná výstavba

Viackrát sa nám stáva, že sa nám ozývajú klienti s takou požiadavkou, že by si chceli kúpiť iba stavebný materiál. V našom prípade konštrukciu a panely s tým, že oni si už halu postavia sami. My sa ich však snažíme presvedčiť, že to nie je najlepší nápad. Nie, že by to nezvládli...to netvrdíme. Mnohí s tým už skúsenosti majú a aj návod na to dostanú.... Ale treba rátať s tým, že ak sa rozhodnete stavať halu na vlastné triko, strácate na ňu záruku.

 

Môžu sa vám objaviť rôzne problémy pri montáži, ako napr. zlé tesnenie, z čoho môže vzniknúť zatekanie do haly, kondenzovanie, ťažkopádna manipulácia s konštrukciu alebo nedostatočná technika. Tým, že máme zaškolených montérov s mnohoročnými skúsenosťami, vieme, s čím môžeme rátať, ako sa zachovať v prípade ťažkosti na stavenisku alebo ako promptne a čo najoptimálnejšie vyriešiť vzniknuté problémy. Tiež máte dozor nad stavbou a pokoj na duši, že vám stavba nepadne na hlavu. ☺

 

Ak sa však aj napriek tomu zákazník rozhodne pre svojpomocnú výstavbu, spoluprácu v takomto prípade odmietame, popr. mu odporučíme obrátiť sa priamo na dodávateľa materiálu.

 

 

 

5.Nedostatočná izolácia alebo unikanie tepla

Z našej praxe už vieme, kde a na aké účely sa najčastejšie používajú zateplené a nezateplené verzie hál. Na zateplenie jednotlivých hál sa používa buď minerálna vlna, PIR, alebo PUR panely  (sendvičové panely, ktoré sú najviac žiadané a rozšírené). Ich hrúbka sa prispôsobí podľa potreby využitia haly alebo podľa požiadavky zákazníka. PUR panelmi oplášťujeme tak steny, ako aj strechy, čiže sa nemusíte obávať nadmerného úniku tepla. Uvedené panely predstavujú materiál, vďaka ktorému stavba spĺňa kritéria nízkoenergetických a ekonomických požiadaviek.

 

Vyššie vymenované témy sú len pár z tých, ktoré trápia diskutujúcu obec na fórach. Ak by ste aj vy mali nejaké otázky alebo chceli overiť informácie od tetky Betky, neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám poradíme a pomôžeme.