Novinky

5 najčastejších chýb pri stavaní montovanej haly

Spoločnosť Frisomat, ako dlhoročný výrobca a staviteľ oceľových montovaných hál, vďaka svojim skúsenostiam stavia haly po celom svete. Čo sa týka výstavby, zákazník ako „laik“ nemá vždy predstavu o tom, ako postupovať pri plánovaní výstavby montovanej haly. Vynechanie niektorých prvkov môže stáť zákazníka v konečnom dôsledku zbytočne veľa peňazí. Preto sme sa rozhodli spísať vám zopár rád, ktoré sa vám v plánovaní môžu zísť.

 

Klik pre zväčšenie

 

1. Správna lokalita, poloha a umiestnenie

Či už plánujete kúpu pozemku, alebo máte k dispozícii vlastný pozemok na výstavbu, v oboch prípadoch je veľmi podstatné vybrať si správnu polohu a umiestnenie vašej budúcej haly. Skúste si predstaviť váš projekt na pozemku, ktorý ste si vybrali, a v prvom rade myslite na to, na ktorú svetovú stranu by ste orientovali vašu výstavbu. Treba sa rozhodnúť, ktoré časti montovanej haly by mali slúžiť pre administratívu, výrobu, uskladnenie alebo na aktívnu činnosť. Aby ste efektívne využili prirodzené zdroje bez zbytočných dodatočných nákladov, najčastejšie využívané časti haly by mali byť dostatočne presvetlené denným svetlom a orientované na slnečnejšiu stranu pozemku. Tak vám napríklad nevznikne zbytočne vysoký náklad za odber elektriny.

 

 

2. Stavba ako celok

Mnoho zákazníkov si plánuje výstavbu po častiach. Myslia najmä na to, ako by si pri výstavbe vedeli pomôcť sami, a tým ušetriť peniaze. Vo väčšine prípadov sa takéto plánovanie neoplatí. Ak sa napríklad použije nekvalitná izolácia strechy, ani drahé strešné opláštenie nič nezachráni. Vyberanie správnych materiálov je veľmi podstatné vzhľadom na kvalitu a očakávanú životnosť montovanej haly. Možno si viete zabezpečiť vlastné materiály za menej peňazí, ale v každom prípade sa o tom najskôr poraďte s odborníkmi, aby ste zbytočne nekupovali niečo, čo bude vo vašom prípade nepoužiteľné.

 

Klik pre zväčšenie

 

 

3. Prístupové cesty

Vzhľadom na účel podnikania by ste si mali premyslieť, ktoré prístupové cesty budú slúžiť pre zamestnancov a osobnú dopravu a na druhej strane, treba určiť individuálny prístup pre nákladnú dopravu. Prístupové cesty a celkový areál v okolí výrobnej haly, po ktorom prejde denne niekoľko nákladných áut, by mal byť zhotovený použitím správnej dlažby, ktorá je na to určená. Tým predĺžite životnosť vášho areálu a taktiež predídete zbytočným nákladom na opravu.

 

4. Možnosti budúceho rozšírenia

Myslite do budúcna! Nedá sa síce určiť, čo nám prinesie budúcnosť, ale človek nikdy nevie. Predstavte si, že si dáte postaviť svoju halu a o rok-dva sa rozhodnete, že potrebujete priestor väčší a priestrannejší. Čo v takomto prípade? Naplánujte si svoju stavbu tak, aby bola v prípade potreby rozšíriteľná, za čo najnižší náklad. Takto bude jednoduchšie riešiť prístavbu alebo jej prepojenie s už existujúcou halou. Poraďte sa o tom vopred s vaším projektantom a dohodnite si stretnutie, kde bude prítomný aj plánovaný zhotoviteľ stavby, aby ste si vedeli prejsť, aké sú vaše možnosti.

 

Klik pre zväčšenie

 

5. Výber správneho dodávateľa

Súčasný trh vám ponúka toľko možností, čo niekedy dosť komplikuje konečné rozhodovanie. Máte k dispozícii niekoľko cenových ponúk, lacnejšie či drahšie. Ako sa teda rozhodnúť? Je potrebné uvedomiť si, že nie stále sa vyplatí šetriť alebo naopak, nie všetko drahé je dobré. Myslite na to, že vaša montovaná hala musí byť postavená z kvalitných materiálov, aby bola jej životnosť čo najdlhšia. Nehľadajte teda veľmi lacné riešenia, lebo vzhľadom pre budúcnosť by vás mohli stáť viac. Je stále jednoduchšie dať si postaviť niečo za trochu viac peňazí a mať roky pokoj, ako sa dostať k niečomu lacno a potom zúfalo riešiť opravy, reklamácie, čo vás bude stáť čas aj peniaze.

Nesústreďte sa teda len na faktor ceny, ale preverte kvality svojho dodávateľa. Požiadajte ho o zoznam referencií, prípadne sa opýtajte na skúsenosti iných. Navštívte už existujúce stavby potenciálneho dodávateľa, aby ste vedeli, aká je kvalita ich práce, celkový prístup k zákazníkovi. Tak predídete zbytočnému sklamaniu a dodatočným nákladom.

 

Klik pre zväčšenie

 

Aj keď sme spomenuli len zopár príkladov, veríme, že sa vám naše rady zídu. Ak by ste predsa mali nezodpovedané otázky a máte v pláne realizovať takúto výstavbu montovanej haly, neváhajte sa na nás obrátiť. Nájdeme najlepšie riešenie, ako zrealizovať vaše predstavy bez zbytočných komplikácií.