Novinky

5 rád, ako vytvoriť zamestnancom príjemné pracovné prostredie

Príjemné pracovné prostredie je dôležitým faktorom pre mnohých zamestnancov aj zamestnávateľov. Upevňuje to nielen firemnú kultúru, ale aj lojalitu voči firme a prispieva k súdržnosti kolektívu. Ako však docieliť, aby ste aj vy vytvorili takýto benefit pre svojich pracovníkov? Máme pre vás pár typov, ako si zútulniť aj to vaše prostredie.

Príjemné a veselé farby

O tom, že na nás farby vplývajú rôznym spôsobom hádam nie je pochýb. Už to nie je len vec estetiky a o tom svedčia nie jedny štúdie. Psychológiu farieb využívajú mnohé firmy nielen vo svojom logu či v reklame, ale aj v interiéri svojich kancelárií či budov. Je však dôležité prispôsobiť farby jednak k osvetleniu v miestnostiach, jej veľkosti či odtieňu nábytku.  Ak chcete docieliť, aby vaše kancelárie pôsobili živo, povzbudzujúco či dynamicky, použite teplé farby ako napr. červená, oranžová či žltá. Avšak ak chcete, aby vaše priestory boli upokojujúce, či príjemné pre zrak, alebo aby udržiavali stály výkon zamestnancov zvoľte si studené farba ako je modrá, zelená a ich odtiene.

Klik pre zväčšenie

Kvety, rastliny, zeleň

Okrem farieb na nás pozitívne pôsobia aj rastliny, či už vo vnútri alebo vonku. O tom, ako si skrášliť okolie sme písali v našom minulom článku a výsadba zelene či stromov bola jedným z našich rád. Je niekoľko druhov rastlín, ktoré sú vhodné práve pre kancelárie či vnútorné priestory. Takými sú napr. palma, dracaena či fikus. Okrem toho, že oživia miestnosť vám aj vyčistia vzduch, zvyšujú vlhkosť či filtrujú škodlivé látky z prostredia.

Klik pre zväčšenie

Spomienková nástenka s firemnými fotkami

Spoločné spomienky utužujú vzťahy nielen v rodinách, ale aj na pracovisku. Určite aj vy máte niekoľko firemných akcií počas roka, či už formálneho alebo neformálneho charakteru. A určite, že aj vy ste si zvečnili tieto chvíľky. Pohrabte sa v starých fotkách a spravte si nástenku s vašimi fotkami, na ktoré keď sa pozriete, vyčaria vám úsmev na tvári. Príjemný bude už samotný výber, to mi verte. :)

Chill out zóna, play room

Oddychová či hracia miestnosť je nielen výsadou veľkých firiem či korporácií. Na chuť im prišli aj mnohé menšie firmy, ktoré si založili svojiu chill out zónu či vytvorili play room napr. so šípkam, či stolným futbalom alebo ping pongom. Nie je to len trendy záležitosť, ale aj príjemná forma relaxu po náročnom projekte, pre nasávanie nových inšpirácií alebo načerpanie energie. 

Firemná káva, čaj, občerstvenie, ovocie

Našťastie už veľa firiem prešli na tento spôsob erárneho spôsobu občerstvenia. Konečne už to nie je o tom, že si svoje veci bolo treba schovávať a zamykať do svojho šuplíka, a nosiť si aj vlastný toaletný papier. Podniky väčšinou disponujú malou kuchynkou, kde sa zamestnanci môžu osviežiť drinkom, ovocím či maškrtami, ktoré sú hradené z firemných financií. Ak vy takéto miestečko nemáte, je čas vytvoriť ho. Vrelo odporúčajú 9 z 10 zamestnancov. Ten jeden si stále nosí vlastný „toaleťák“ :)

Okrem uvedených typov je ešte množstvo ďalších spôsobov, ako si vytvoriť príjemné pracovné prostredie napr.hudba či rádiokresliaca stena, možnosť sedieť na fitlopte, doplnky alebo obrazy o pôvode firmy, napr. francúzska firma môže mať obraz eiffelovky. Ďalej k tomu prispieva aj moderne zvolený a zladený nábytok, ako aj prijemné osvetlenie či teplota.

Klik pre zväčšenie

Ak sme vás uvedenými typmi inšpirovali, alebo ak už máte niektorú z nich, budeme radi, keď sa s nami podelíte aj o vaše formy spríjemnenia vášho prostredia.