Novinky

Aké sú možnosti opláštenia hál a od čoho by mal závisieť váš výber

Zatepliť alebo nezatepliť halu? Kde šetriť a kde naopak nie? Kde je potrebné použiť panely a kde stačí len plech? Kedy je vhodné investovať do drahších materiálov a kedy je to nepotrebné? Ako zbytočne nepredražiť váš projekt? Aj na tieto otázky vám odpovieme v tomto článku.

Ak ste sa rozhodili pre výstavbu haly, tak už asi všetky tieto informácie máte preštudované.  Ale ak ste však len v štádiu plánovania, veríme, že vám nasledujúce riadky budú osožné.

Zatepliť či nezatepliť?

Asi toto je jedna z najčastejších otázok, ktoré trápi našich zákazníkov. Mnohí si automaticky vyberú zateplenú halu, bez toho, aby to bolo potrebné. Mnoho krát len preto, lebo to videli u iných a iné možnosti  si ani nepreverovali. Napr. v poľnohospodárstve môže byť sklad zateplený aj nezateplený. Rozdiel však môže byť v tom, či sklad budete používať na uskladnenie zeleniny alebo kukurice. Taktiež je odlišnosť  v tom, či potrebujete halu na zagarážovanie a servisovanie drahej techniky alebo prekrytie sena či slamy. A samozrejme veľmi dôležitú úlohu zohrávajú aj financie.

Klik pre zväčšenie

Ak však klient presne vie, čo chce a na aké účely bude halu využívať, má jasno aj v tom, či si praje halu zatepliť  alebo nie. Niekedy dokonca aj to vie, akú hrúbku PUR panelu by potrebovať napr. pri stavbe chladiarenských boxov a mraziarenských hál.  Pravidlom v tomto prípade je, že hrúbka panelov závisí od samotného zámeru stavby. Ak klient vie, že v hale chce niečo vyrábať, servisovať či montovať a vie, že v zime bude mať sťažené podmienky na prácu, určite nebude šetriť na izolácií a nezvolí si „obyčajný“ trapézový plech, kde mu aj hlas zamrzne. Na druhej strane, ak vie, že halu použije „iba“ ako prístrešok pre krmivo, prirodzene si vyberie lacnejšiu verziu. Treba však dávať pozor na to, aby strecha nezačala kondenzovať. V tomto prípade treba zainvestovať do antikondenzačného plechu.

Klik pre zväčšenie

Okrem toho existujú aj PIR a minerálne panely. Tieto možnosti sa používajú v prípade zvýšenej požiadavky na požiarnu odolnosť. Tieto panely dokážu splniť veľmi vysoké nároky moderných priemyselných budov. Majú tiež vynikajúce tepelno-zvukové izolačné vlastnosti a nízku tepelnú vodivosť. Vhodné sú pre stavby určené na obchodné centrá či sklady.

Lacnejšia verzia zateplenia

Máme tu na výber aj lacnejšiu možnosť a to skladaný plášť. V tomto prípade zmena spočíva v tom, že na konštrukciu sa navŕtajú C-kazety, do nich sa osadí sklenená vata a zároveň sa to oplášti klasickým plechom. Toto sa tiež považuje za zateplenie, samozrejme nie tak izolujúce ako panel, ale je lacnejšie.

Na nezateplene haly sa montujú trapézové plechy. Sú cenovo dostupné, v rôznych farbách a nenáročné na výstavbu a údržbu. Už si stačí len vybrať, ktorý typ je vhodný pre váš zámer.

Klik pre zväčšenie

Opláštenie hál sa využíva hlavne kvôli zníženiu nákladov na vykurovanie, avšak pre mnohých je výber panelov skôr imidžov záležitosť. Aj pre týchto zákazníkov máme niekoľko typov, resp. návrhov ako efektívne využiť  vlastnosti panelov či plechov a zároveň ich prispôsobiť ich požiadavkám, či už čo sa týka farby alebo mozaiky. Všetko je vecou dohody. Avšak pre tým sa nám nezabudnite ozvať. :)