Novinky

Ako ochrániť priemyselnú halu pred zlým počasím

Angola, Brazília, Rusko, Španielsko, Dánsko... vo všetkých týchto krajinách má Frisomat svoje zastúpenie a haly. Pritom v každej krajine je iné podnebie, iná klíma, iné počasie.  Avšak kvalita našich hál je všade rovnaká, takže vydržia rôzne výkyvy počasia . Ale aj o montované stavby sa treba patrične starať. Nasledujúce riadky preto budú venované údržbe a starostlivosti o halu počas jednotlivých ročných období. A k tomu pridáme aj pár typov ako ochrániť priemyselnú halu pred zlým počasím. 

Hala do každého ročného obdobia

Materiály, ktoré Frisomat používa na postavenie svojich hál sú ošetrené proti vetru a vlhkosti. Používajú sa zavetrenia aj antikondenzačné fólie. Toto prosieva k tomu, aby dážď, sneh alebo búrka nepoškodia budovu a ani jej konštrukciu - strecha a steny ostanú pevné. Frisomat oceľové konštrukcie sú vždy v súlade s požadovanými normami – bez ohľadu na výšku, šírku alebo dĺžku.

Klik pre zväčšenie

Jar

Jar je pre mnohých najobľúbenejšie obdobie v roku. Nie je veľmi teplo aj keď slniečko už príjemne hreje, kvetinky kvitnú, vtáčiky spievajú, záhradka zelenie. Avšak je to tiež obdobie prívalových dažďov. Na takéto prípady sa treba pripraviť a upratať v odkvapoch, spriechodniť ich a skontrolovať odvádzanie dažďovej  vody.  Keďže hala je dostatočne odizolovaná, ani silné dažde by nemali spôsobiť  premokanie alebo zatekanie. A to nielen pri šikmých strechách, ale ani v prípade rovných, nakoľko aj tu je určitý sklon strechy ponechaný. Správne namontovaný odkvap by mal vedieť odviesť vodu aj v prípade letných silných búrok, krúpou či smrští.  

Klik pre zväčšenie

Klik pre zväčšenie

Leto

Leto je obdobie dovoleniek, ale ako sme už vyššie písali, aj búrok. Preto je potrebné halu chrániť bleskozvodmi.  Na trhu sú k dispozícií niekoľko druhov a je ich potrebné rozmiestniť podľa dĺžky vašej budovy. Bleskozvody by vám mali prísť pripevniť profesionáli, ktorí už vedia, aký typ je vhodný na vašu halu.

Okrem toho v lete má aj slniečko silnejšiu moc. Proti nemu sa môžeme brániť solárnou fóliou na oknách, žalúziami, klimatizáciu, vhodným odvetrávaním atď.  Všetky  uvedené typy je možné aplikovať aj na montované oceľové haly. 

Klik pre zväčšenie

Klik pre zväčšenie

Jeseň

Sychravé jesenné počasie zle vplýva nie len na nás, ale aj na halu. Silný vietor, ktorý sa môže oprieť do budovy, strechy alebo prístrešku, môže spôsobiť nepríjemnú neplechu. Proti vetru používame zavetrenie (v tvare X), ktoré je vidno z vnútornej strany haly, či už ide o výstuž v streche, alebo na bočnej stene.  Jeho úlohou je preniesť silu vetra do základov pomocou stužujúcich krížov umiestnených v rovine strechy a stenách haly.

Klik pre zväčšenie

Keďže aj počas jesene častejšie prší, pripomíname potrebu kvalitného odkvapu, a hlavne jeho vyčistenie od popadaného lístia, aby ste predišli ich upchatiu.

Zima

Zima v nás evokuje Vianoce a sneh. A práve sneh zvykáva robiť najväčšiu šarapatu v tomto období. V prípade hustého a dlhodobého sneženia je potrebné odpratávať sneh zo strechy, a to pravidelne. Je to nutné preto, aby sa neporušila stabilita a statika strechy. Okrem toho pozor aj na cencúle. Ich obíjanie je potrebné nie len kvôli ich narastajúcej váhe, ale aj kvôli tomu, aby ste predišli ich spontánnemu odlomeniu a možnému zraneniu okoloidúcich. Údržba okolia, prístupových ciest, chodníkov by mala byť vašou prirodzenou súčasťou pracovnej náplne, a nie len v zime.

Údržba hál, ale aj iných budov je potrebná pre ich dlhovekosť. Veď keď sa o niečo dobre staráte, vydrží vám naveky. Preto sme hrdí na to, že aj my môžeme povedať:

Vietor, slnko, dážď a účes  hala stále drží :)