Novinky

Ako si vybrať firmu, ktorá vám postaví nie len oceľovú halu? Tu sú kritériá

Vybrať si dobrú stavebnú firmu nie len na výstavbu oceľovej haly, ale aj akejkoľvek stavby je veľmi náročné. Hľadáte na internete, pýtate sa známych, radíte sa s kamarátmi, čítate fóra a niekedy ani to nestačí a to, aby ste na konci všetkých prác boli spokojný. Ktoré sú najčastejšie chyby pri výbere firmy a na čo si dávať pozor? V tomto článku vám poradíme.

 

Serióznosť, odbornosť a vedomosti

Každú firmu či majstrov si najprv overte. Pred tým ako začnete so spoluprácou, dohodnite si stretnutie, obhliadku alebo sa aspoň telefonicky popýtajte na všetky podrobnosti, ktoré vás zaujímajú. Už pri prvom kontakte zistíte či vedia hneď reagovať na vaše otázky, či vedia poradiť, či majú s podobným problémom alebo situáciou skúsenosti, a hlavne či odpovedajú zrozumiteľne a presne, alebo len zahmlievajú a všetko zovšeobecňujú. A okrem toho, váš vnútorný hlas vám tiež napovie, aký pocit ste z nich mali. 

A tiež pamätajte, že kvalitná robota sa dá urobiť len s kvalitnými pracovníkmi, ktorí pracujú s kvalitným náradím. Rovnako si preverte či majú dostatok pracovníkov, hlavne dlhodobo stabilizovaných a odborne vyškolených. Zároveň si preverte, či majú dobrú techniku a či majú čas a možnosti na váš projekt. Nie je nič horšie, ako keď sa stavba začne a ťahá sa ako žuvačka, lebo raz nemajú montérov, inokedy sa im pokazilo auto, alebo potrebujú dokončiť iný projekt, kde ich tiež tlači čas.

Pre tieto prípady si treba všetko zapísať do zmluvy, čo je náš ďalší bod.

Klik pre zväčšenie 

Dobrá a výhodná zmluva pre obe strany

Ako sa hovorí „co je psáno, to je dáno“. Rovnako sa aj hovorí, že papier znesie všetko, preto si všetko aj zapisujte. Ústna dohoda a dobré slovo rozhodne nestačia. Aj odborníci radia, že v prípade, ak nemáte všetko ukotvené v zmluve o dielo alebo o vykonaných prácach riskujete, že vám stavbu nedokončia včas, za dohodnutú sumu a v požadovanej kvalite. Aj keď vám práce robí kamarát či známy!!! Hoci to môže byť pre vás dosť ošemetná žiadosť. Ale pre istotu a váš lepší spánok si spíšte či najviac detailov o realizácií stavby.  Varovný prst je pre vás hlavne to, keď sa staviteľ spísaniu zmluvy bráni.  Základom spokojnosti oboch strán je totiž dobrá zmluva, obsahujúca čo najpodrobnejšie zadanie vrátane rozpisu prác, montáže, cien, termínov, použitých materiálov, a venujte pozornosť aj sankciám pre oboch účastníkov. Tiež sa na odovzdávanie a preberanie diela oplatí prizvať nezávislého odborníka a s ním skontrolovať, či má stavba požadovanú kvalitu a parametre. Tiež si v zmluve pozrite, či v konečnej cene je zahrnutá napríklad aj DPH. Pri výstavbe a pred dokončení diela si všímajte možné poškodenie (napr. pri montáži okien – okenných rámov, parapetných dosiek, sklených výplní), škrabance, praskliny a každý nedostatok zdokumentujte v preberacom protokole (fotografie vám následne môžu pomôžu pri dokazovaní). A keby sa vyskytli nejaké nepríjemnosti alebo nedostatky ešte v záručnej lehote, reklamujte ihneď, písomne a preukázateľne.  (Zdroj: Slovenská obchodná inšpekcia)

Cena nie je všetko

Cena je dôležitá, avšak by nemal byť jediným a najdôležitejším kritériom pri výbere spoločnosti. Dbajte takisto na kvalitu a prevedenie stavby. Vyžiadané cenové ponuky od rôznych firiem by mali byť viac menej rovnaké. Veľké rozdiely v cenách či už hore alebo dolu neveští nič dobrého. Pri podrobnom preskúmaní cenových ponúk si všímajte rôzne faktory. Porovnajte úroveň režijných nákladov, vzdialenosť firmy od miesta stavby, cenu a kvalitu materiálu či príslušenstva, prípadne kalkulovanú maržu firmy. Zároveň, každý správny obchodný zástupca či reprezentant firmy by vám mal vedieť poskytnúť stručný opis a vysvetlenie jednotlivých položiek alebo zargumentovať konečnú cenu.

Klik pre zväčšenie 

Dobré referencie a spokojnosť bývalých zákazníkov

Toto je jeden z ďalších najdôležitejších ukazovateľov kvality a dôveryhodnosti firmy.  Nejde len o oficiálne referencie na stránke firmy, aj keď aj tie vypovedajú o stavebníkovi mnoho. Treba sa popýtať aj známych, ktorí pôsobia v podobnej oblasti, prečítať si fóra, alebo zájsť priamo za majiteľom budovy, ktorú postavila vami preferovaná spoločnosť. Ak viete, že napr. vami vyhliadnutú stavbu či halu postavila tá a tá spoločnosť, zaklopte im na dvere alebo im zavolajte a informujte sa o priebehu výstavby. Samozrejme sa nespoliehajte len na jedného bývalého zákazníka. Lebo jeho názor je väčšinou subjektívny a môže vás zmiasť. Preverte si ich viac, aj napriek tomu,  keď sa vám zdá byť tento prieskum trošku nekomfortný.  Ale ide o vaše peniaze, o vašu spokojnosť, ale aj o vaše nervy v prípade nespokojnosti. Tak sa rozhodnite či vám tá chvíľka nepríjemnosti stojí za to.

 

Možnosť pozrieť si fotky alebo reálne stavby firmy

Tento bod nadväzuje na predošlý. Ak sa firma nemá za čo hanbiť alebo sa čoho báť, ukáže vám niekoľko fotografií či videí o svojich dielach. Ak poznajú svoje kvality, určite sa o ne budú chcieť s vami podeliť. Dokonca vás možno vezmú na aktuálnu realizáciu alebo na niektorú z hotových budov. Môžu vám predstaviť aj majiteľa budovy či haly, s ktorým sa môžete porozprávať, vymeniť si kontakty alebo sa porozprávať medzi štyrmi očami.

 

Stavba alebo hala na mieru podľa preferencií zákazníka

Ak máte konkrétnu predstavu o vašej stavbe či dokonca viete poskytnúť už nejakú skicu či projekt, je dobré ju odkonzultovať s odborným personálom firmy. Ak máte presné požiadavky alebo presne vyhradené miesto na realizáciu napr. haly, je dobré si tieto fakty prebrať ešte na začiatku a to čo najpodrobnejšie, aby sa následne nevyskytli nepríjemnosti a nemusel jeden z vás od zmluvy odstúpiť.

Klik pre zväčšenie 

Uvedené typy sú poznatky hlavne z našej praxe. A to nie len čo sa týka výstavby hál alebo našej firmy, ale aj skúseností zo života či súkromia. Veríme, že sme vám poradili a že sa nám ozvete, ak budete potrebovať postaviť montovanú halu z pozinkovanej ocele. My totiž tieto body dodržiavame :)