Novinky

Ako staviame oceľové haly Frisomat

Postup práce, resp. príprava (či už fyzická alebo psychická) pri hocijakej výstavbe, je náročná vec. Ak sa rozhodnete, že do toho idete, je dobré si naštudovať alebo si aspoň premyslieť všetko, čo vás čaká.

Iróniou však je, že vo viacerých prípadoch sú administratívne úkony zdĺhavejšie ako samotná realizácia stavby. Preto sme sa rozhodli v skrate vám zhrnúť jednotlivé kroky.

 

Naše rady však majú informatívny, alebo lepšie povedané, ideálny charakter, preto ich nepovažujte za alfu a omegu, nakoľko je realita mnohokrát iná. Hlavné body však môžu byť smerodajné aj pre vás.

 

Majte aspoň predstavu

Určite sa aj vám stalo, že ste zašli ku kaderníkovi s tým, že by ste chceli niečo nové alebo iné, ale ani sami ste nevedeli, čo to má byť. A už ste len čakali, že váš kaderník začne čarovať a z vás spraví nového človeka.  A riziko (ne)spokojnosti s výsledkom?  Asi tak 50:50.

 

Podobné veci sa stavajú aj nám. My týchto záujemcom pracovne voláme „dreamers“. Ťažšie sa s nimi pracuje, lebo nám toho veľa nevedia povedať. Vedia len, že by chceli stavať a čakajú,  aby sme im poradili alebo im niečo navrhli. Vychádzať z tejto informácie, resp. požiadavky, je dosť náročné, lebo individualita každého zákazníka či stavby nám nedovolí strieľať len tak do vzduchu. A čo sa týka otázok ohľadom ceny, to je kapitola sama o sebe. ☺ Hádanka typu „Koľko stojí hala?“  je dosť častá, aj keď ťažko zodpovedateľná. Samozrejme, poradiť vám vieme, ale aspoň základnú predstavu by ste mali mať.

 

Klik pre zväčšenie

 

Predstavu mám. A čo ďalej?

Ak už máte ako-takú predlohu vašej budúcej haly a máte aspoň hrubý náčrt, uľahčíte tým prácu nielen nám, ale aj vášmu budúcemu alebo súčasného projektantovi. Je dobré, ak si určíte účel stavby, miesto (najlepšie, ak už máte aj pozemok), viete, či chcete okná alebo presvetľovacie pásy, ich počet. Viete, či máte záujem o veľké brány alebo len o dvere, poprípade, či chcete mať nejaké ďalšie členenie v rámci haly. Všetky tieto parametre rozhodujú o náročnosti projektu, o type haly, ktorú vám navrhneme a tiež o cene.  

 

A teraz buď oslovíte svojho projektanta, aby vám navrhol stavbu a vypracoval projektovú dokumentáciu, alebo oslovíte nás, aby ste zistili cenu. Záleží na vás, aký postup si zvolíte.

Ak sa prvotne zaujímate o orientačnú cenu haly a oslovíte najprv nás, môžete si vybrať rôzne spôsoby:  telefonicky, mailom alebo cez dotazník na webe. Vo všetkých prípadoch vám odpovieme na vaše otázky a pomôžeme s riešením vašich „problémov“.

 

Ak nám zadáte tie najzákladnejšie vyššie uvedené požiadavky, vieme vám vypracovať orientačnú cenovú ponuku, ktorú vám následne zašleme na mail. Samozrejme s vami ostaneme v kontakte aj po jej odoslaní a v prípade potreby za vami aj vycestujeme a prejdeme si jednotlivé možnosti aj osobne.  

Treba však vedieť, že vyhotovená cenová ponuka neobsahuje rôzne inštalácie, stavebné projekty, terénne úpravy a iné príslušenstvo, ktoré nie sú predmetom ponuky.

Klik pre zväčšenie

 

Keď už je ruka v rukáve

Ak sa vám cena pozdáva, príde k obojstrannej spokojnosti a podpíše sa zmluva, môžete osloviť  projektanta, aby vám zapracoval naše poklady do projektu. Firma Frisomat poskytuje podklady pre projektantov vo forme výkresu haly a statického posudku. Ak by ste projektanta nemali, nič sa nedeje. V našej databáze ich máme dosť a nájdeme vám niekoho z vášho regiónu.

 

Keďže sa naša firma špecializuje na dodávku konštrukcie a montáž opláštenia, ostatné potrebné práce, ako inžinierske siete, kanalizácia alebo elektro/vodoinštalácie vám vieme dodať len cez subdodávateľské firmy. Nakoľko staviame po celom Slovensku, je efektívnejšie aj rentabilnejšie, ak si svojich montérov zoženiete a vybavíte vo vlastnej réžii.

 

Pre výstavbu haly je ďalej potrebné povolenie zo stavebného úradu, resp. ohlasovacia povinnosť voči mestskému úradu.  Nezabúdajte, že musíte mať súhlas aj od susedov! Preto  je pomoc projektanta na mieste. Hlavne pre jednoduchšiu komunikáciu s úradmi.

 

Tiež je vhodné, aby bol projektant oboznámený s miestom výstavby a ešte lepšie je, ak pozná aj naše halové systémy. Môže vás upozorniť na možné úskalia výstavby, napr. dopravnú dostupnosť, požiarnu odolnosť objektu, odstupu od susedných pozemkov a pod.

 

A je to...

 

Keď už máte všetky potvrdenia, súhlasy a podpisy v suchu, môžeme pristúpiť k samotnej výstavbe. Na začiatku vám poskytneme technickú pomoc pri zakladaní budovy, čo zahŕňa vymeranie pred výkopovými prácami a zameranie, prípadne osadenie kotviacich častí do prvej vrstvy betónu. Keď sú hotové zemné práce, osadí sa konštrukcia haly podľa dohodnutého typu. Konštrukcia sa skrutkuje, na mieste stavby nič nezvárame. Potom nasleduje opláštenie.

 

Ak ste si zvolili zateplenú verziu, používame PUR alebo PIR panely, ak nezateplenú, montujeme trapézové plechy. Farbu alebo kombináciu farieb si vyberá zákazník podľa vzorkovníka. Aby mohla byť hala kompletná, osadíme lemovacie prvky a v prípade záujmu aj ostatné príslušenstvo, ako okná, dvere, brány.  Po ukončení všetkých potrebných prác a vykonaní kontroly halu odovzdáme majiteľovi hotovú k užívaniu a pripravenú na kolaudáciu.

 

Ako sme už vyššie uviedli, ak si zákazník želá dodatočné alebo nadštandardné vybavenie, najlepšie je, keď si ich zabezpečí sám. Ale ak ide o jednoduchú stavbu typu sklad obilia, hala je pripravená na prevádzkovanie hneď po dokončení všetkých prác.

 

Klik pre zväčšenie

 

To najlepšie na záver

 

Už vo viacerých našich článkoch sme uviedli, že vyhotovenie haly je naozaj rýchla záležitosť. V číslach to vyzerá nasledovne:  

  • Samotná výroba profilov v Belgicku trvá okolo 3 až 4 týždňov od podpisu zmluvy.

  • Montáž konštrukcie trvá od 2 týždňov do niekoľkých mesiacov, podľa náročnosti projektu a veľkosti haly.  

  • Čo sa týka opláštenia, je to podobné - od 3 dní do niekoľkých týždňov až mesiacov, tiež v závislosti od veľkosti stavby.

  • K tomu všetkému dávame zvýšenú, až 5-ročnú záruku na naše haly.

 

Pred a popredaný servis, ako aj kamarátsky prístup, sú pre nás samozrejmosťou. Naši montéri sú patrične zaškolení a dodržiavajú bezpečnostné predpisy na stavenisku.

Na záver však chceme podotknúť, že našou filozofiou nie je najnižšie cena, ale férové ceny za kvalitné materiály a služby.