Novinky

Je lepšia samostatná garáž alebo prepojená s domom?

Spolu, či zvlášť? Túto dilemu riešia viacerí z vás. A to teraz nemáme na mysli partnerské vzťahy, ale výstavbu garáže. J Je lepšie mať garáž spojenú s domom alebo mimo neho? Obe riešenia majú svoje výhody aj nevýhody, a práve na ne sa v tomto článku pozrieme bližšie.

 

Nie je garáž ako garáž 

Keď sa povie slovo garáž, v každom z nás sa vynoria iné predstavy. Jeden si hneď spomenie na miestnosť vo svojom domčeku, kde býva jeho štvorkolesový miláčik. Inému sa pre zmenu vybavia štyri plechové steny a strecha niekde na konci dvora či pozemku. A čo vo vás evokuje toto slovo? Poďme si teda rozobrať obe možnosti podrobnejšie a na konci zhodnoťte sami, ktorý variant vám vyhovuje viac.

Klik pre zväčšenie

 

Mať garáž má rozhodne veľa pozitív. Pre niekoho poskytuje táto miestnosť tzv. trucovňu, inému dielničku, možno aj s montážnou jamou, a pre ďalších veľký úložný priestor. Ale ruku na srdce. Aj vy ukladáte nepotrebné predmety práve sem? Alebo okrem auta tu „parkujú“ aj bicykle, motorky alebo aj kosačka popr. iné náradia? Nebodaj dokonca kvôli rôznym ďalším vyradeným veciam stratilo vaše autíčko domov a z garáže sa stal domáci sklad? Žiaľ aj taká je realita a osud mnohých garáží.

 

Garáž v dome/ v suteréne

 

Pri plánovaní domu by ste nemali zabudnúť na projektovanie garáže, či už z hľadiska pozemku či štýlu domu. Je veľmi dôležité si už na začiatku ujasniť, či chcete mať túto miestnosť vedľa obytných priestorov, čiže spojenú s domov, alebo ju chcete umiestniť takpovediac pod domom, teda do suterénu. Ak sa rozhodnete pre prvú verziu, budete to mať o niečo jednoduchšie. Ak však plánujete poschodový alebo podpivničený dom, do úvahy musíte zobrať otázky statiky, izolácie, vykurovania- elimináciu tepelných mostov, sťažené parkovanie a v oboch prípadoch kvalitu a bezpečnosť garážových brán. A samozrejme treba zabezpečiť aj dostatočné vetranie.

 

Mať garáž spojenú s domov má bezpochybne mnoho výhod. Nemusíte vyjsť von z domu keď niečo potrebujete zobrať alebo priniesť, v zime sa vyhnete oškrabávanie snehu a ľadu na aute, v daždi vystúpite do suchého prostredia a pri veľkých nákupoch vám to skráti nosenie ťažkých tašiek do domu či kuchyne. Čo však s výparmi ktoré prenikajú aj do ostatných miestností keď máte naštartované auto? Alebo s hlukom? A v neposlednom rade treba zvážiť aj náklady a zvýšenú cenu za výstavbu a údržbu spojenú s garážou v dome!

 

 Klik pre zväčšenie

 

Garáž mimo domu

 

Garáž by pre mnohých mal mať hlavne funkčný charakter, od hľadiac od dizajnu alebo pohodlia. Mnohí majstri, záhradkári, poľnohospodári chcú mať práve také miesto, kde si uložia všetko, od kosačky, po rotovátor až po malotraktor. Pre tých sú vhodné garáže mimo domu napr. na záhrade. Pre nich postačia nezateplené, plechové steny, buď so zateplenou strechou alebo trapézovými plechmi. Nedbajú na to, aby garáž ladila s farbou či vzhľadom domu. Sú cenovo menej náročné, nepotrebujú toľko byrokracie pri jej realizácií, a v prípade potreby je jej rozšírenie alebo likvidácia rýchlejšia a jednoduchšia. 

 

Klik pre zväčšenie

 

Avšak na druhej stane nemôžete rátať s komfortom ako pri garáži spojenej s domom, a hlavne treba dávať pozor na zabezpečenie majetku pred zlodejmi a vandalmi. A keďže tento článok píšeme v daňovom období, musíme spomenúť fakt, že za samostatne stojacu garáž zaplatíte vyššiu daň, ako za garáž „zabudovanú“ v dome.

 

Či sa už rozhodnete pre jednu alebo druhú verziu, obe budú správne. A Frisomat vám vie pomôcť v oboch prípadoch. Postavíme vám garáž zo sendvičových panelov bezprostredne napojenú na váš dom alebo aj všade inde, kde budete potrebovať.