Novinky

Praktické tipy, ako ušetriť priestor vo vašej dielni

Ako efektívne využiť priestor, hlavne ten malý, a mať pri tom všetko pri ruke, nie je taká veda, ako by ste si mysleli. Na trhu je niekoľko pomocníkov, ako uložiť všetky veci a náradia v dielni prehľadne, logicky alebo podľa potreby použitia. V tomto článku vám poradíme a predstavíme niekoľko z nich.

 

Vhodne zvolená brána

Dielne môžu byť veľké ako napr. výrobná hala, ale aj malé ako garáže. V oboch prípadoch je rozumný výber brány dôležitým aspektom z pohľadu priestoru. Veľmi správne je, ak si zvolíte brány, ktoré nezasahujú do vnútra miestnosti. Vhodné sú napr. rolovacie, posuvné alebo „vyklápacie“  brány, popr. tie, ktoré sa otvárajú smerom von.

Klik pre zväčšenie

Klik pre zväčšenie

Policové regály 

Regály nie sú vhodné len do špajze, ako miesto pre kompóty. Ideálnym riešením sú aj do dielní či garáží na uloženie rôzneho druhu náčinia. Sú ľahké, čiže sa dajú podľa potreby presúvať a ich montáž tiež nie je náročná. Taktiež si môžete zvoliť medzi plochými alebo vaňovými policami.

Klik pre zväčšenie

Klik pre zväčšenie

Závesné skrine a skrinky

Ak nechcete obchádzať veľa nábytku vo svojej dielničke, skúste pouvažovať nad úložnými priestormi zavesenými na stenách. Ušetríte tým miesto na zemi a ostane vám dosť voľnej plochy na prácu. Akurát sa treba zamyslieť nad výškou, kde skrinky zavesíte, aby ste pohodlne dočiahli aj na tie najvyššie police. A samozrejme, pozor si treba dať aj na hlavu. :) 

 

Závesné háky, vešiaky, magnety

Tak ako v kúpeľni s obľubou používame háčiky a vešiaky, rovnako užitočne ich môžeme využiť aj v dielni. Háky, ktoré používame na fén alebo žehličku na vlasy, môžeme použiť na vŕtačku či karbobrúsku. Taktiež vešiaky na uterák je možné zužitkovať ako držiak na handru od oleja. Magnety na stenách môžete pre zmenu využiť na vidlicové kľúče, najlepšie je ich zoradiť podľa veľkosti. Háky upevnené do stropu sú výbornou alternatívou do oddychovej miestnosti, napr. vo forme sedačky alebo na boxovací mech na uvoľnenie nahromadeného stresu.  

 

Organizéry do skríň

Organizéry a rozdeľovače sú skvelou pomôckou v kuchyni či v komôrke na koreniny, vrecúška či rôzne potraviny. Tieto či podobné boxy môžete použiť aj v garáži alebo v servise na skrutky či matky. V obchodoch nájdete rôzne druhy, či už kovové, plastové, závesné alebo vysúvacie. A ak by ste mali chuť pohrať sa aj s farbami, nie je problém ani v tomto smere. Takto budete vedieť, že zelená škatuľa je na hmoždinky a červená na šroby.

 

Ak ste sa rozhodli uvedené rady zobrať k srdcu a spraviť poriadok vo vašich náradiach, bude vás to stáť nejaký ten čas a energiu. Ale už sa vám potom nestane, že kladivo budete mať v ľavom rohu dole a klince v pravom hore.